Czy wartość akcji może spaść poniżej 1 grosza?

2. przeróbka

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. Skoro najmniejszą jednostką pieniężna jest w Polsce 1 grosz, to nic nie może kosztować mniej. Dodatkowo w przekonaniu o tym, że cena akcji nie może być niższa od 1 grosza utwierdza fakt, że Kodeks Handlowy nie dopuszcza do takiej możliwości. W związku z tym inwestycja w akcje jednogroszowych spółek z pozoru jest pozbawiona ryzyka. Czy jest to zatem idealny sposób zarabiania na giełdzie?

Niestety, inwestora, który tę strategię chce wykorzystać czekają trudności związane z niską płynnością spółek groszowych.
Jeżeli wartość spółki X oscyluje między 1 a 2 grosze, to popyt na akcje za 1 grosz będzie co najmniej kilkukrotnie większy niż na  akcje po 2 grosze.
W końcu większość zainteresowanych spółką X chce zarobić w ten sposób. Przez to do transakcji dochodzi rzadko. Zlecenie może czekać w kolejce do realizacji przez długi czas. Pozornie ta cierpliwość musi się opłacić – poczekamy nawet miesiąc czy dwa, ale za to zysk będzie liczony w setkach procent. I tutaj dochodzi główne zagrożenie związane z inwestycją w omawianą grupę spółek. Załóżmy, że udało się nam kupić akcje za 1 grosz. Czekając z nowo nabytymi akcjami na okazję  do sprzedaży może nastąpić SCALENIE.

Scalenie (reverse split, resplit) , to proces odwrotny do splitu. Dla rozjaśnienia przykład:

  1. Na giełdzie jest 100 000 000 akcji spółki, notowanej po 1 grosz. Wartość rynkowa spółki to 1 000 000,00 zł.
  2. Inwestor nabywa 100 000 akcji spółki po 1 grosz. Wydaje 1000,00 zł.
  3. Po scaleniu w stosunku 100:1, notowanych będzie 1 000 000 akcji spółki po 1,00 zł. Wartość pozostaje równa 1 000 000,00 zł.
  4. Inwestor ciągle ma w portfelu akcje za 1000,00 zł. Tylko że 1000 sztuk po 1 zł każda.
  5. Cena akcji zaczyna kontynuować trend spadkowy i osiąga wartość 0,50 zł.
  6. Inwestor ma w portfelu akcje za 500,00 zł.

Mimo, że akcje w powyższym przykładzie nie były notowane poniżej wartości 1 grosza, to dla Inwestora strata jest oczywista. Taki inwestor będzie już pewny, że wartość akcji może spaść poniżej 0,01 zł.

Poniżej zamieszczam przykład spółki VENO, który nauczył mnie tego, co opisałem wyżej.
Resplit był w stosunku 155:1

Wykres spółki w okresie, gdy była spółką groszową: 2011-08-26_K_VEN

Wykres spółki po scaleniu:

2012-05-23_S_VEN

Na pewno nie każda inwestycja w spółki groszowe musi się zakończyć tak jak wyżej opisane przykłady. Niemniej jednak dobrze jest zdawać sobie sprawę z ryzyka, jakie w tym przypadku istnieje. W najgorszym wypadku spółka upada i akcjonariusze tracą wszystko.

Masz doświadczenia z podobnymi przypadkami albo jakieś pytanie – zostaw komentarz poniżej.

2 comments on “Czy wartość akcji może spaść poniżej 1 grosza?

  1. Polecam historię Mewy S.A.. Tam było nawet zabawniej.

  2. Paweł on said:

    Co z Biotonem? :-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

3 757 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>